vikina

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako slepé črievko uzrelo svetlo sveta.

      Je  taký  obyčajný  človiečik so  všetkým, čo  má mať.  Bohu  vďaka, že sa  narodil  celkom dokonalý... ako  človek. Aj so  všetkými   siedmymi  zmyslami, medzi ktoré , ako je  nám  známe,  patrí  aj chuť. Vládnu mu  malé, mrňavé chuťové  poháriky.  Obyčajný  človiečik  ich nemal  vyberavé,  rozmaznané, preto  jedol,  čo mu na  tanier  dali a  všetko, čo zjedol  vtlačil  aj do  svojho črievka bez  výčitiek  tráviaceho traktu. 
Žalúdok neprotestoval,  žlčník  makal  na  plné obrátky,  pečeň spracovala,  čo jej  dodali a črievka  si  podávali zvyšky... (napadol mi  výraz " z rúk, do  rúk", ale  črievka   ruky nemajú, tak si to podávali zo zákruty, do  zákruty). Jedno  tenké, druhé  hrubé, ale  obe  plné  zákrut.  Však odborníci  tvrdia, že  ak  tie   človečie   zákruty  vyrovnáte,  máte  hotové  tri metre.
A  tie posledné  zákruty si  vyšpekulovali, že  si  urobia  malú  "výhybku",  odpočívadlo. Aby   to  odpočívadlo nikomu v   brušku  človiečika  nezávidelo... nedali  mu oči a  navždy  ostalo  slepé.  Malé  slepé, len  tak naboku jednej zákruty v  hrubom  črievku si papkalo a  pomocou  dobrých  mikróbikov spracovalo,  čo  sa  k nemu po  ceste zatúlalo. Pracovalo  poctivo,  čo  človiečik  vtlačil  do  úst  a poslal do žalúdočnej  továrne.  Všetci  spolupracovali, občas  si  aj  muziku  pozvali,  zahrali... aj  poškvŕkali a  bolo im  fajn.   Každý  deň  mali  všetci  dostatok  sprchovania,  vody  habadej,  dokonca občas  zbehla  pozrieť  a prihovoriť sa   malému  slepému  črievku aj  pepsi  cola... Rozvírila v  črievku  hladinu mikróbikom,  občas  sa  všetci  v  brušku  oduli, koľko  priazne    dostalo  malé slepé  črievko. 
A tak si  začalo  slepé  črievko   cibriť  namiesto  strateného  zraku  svoj  sluch... a nevídali. Začulo,  ako  ho tam  hore  ohovárajú, že si len  leží,  nič nerobí,  že všetko mu prejde   ľahko a bez  povšimnutia.  Zbystrilo  sluch  pri  spustení prevádzku   už samotného   žalúdka a  z každého  sústa  si  začalo kradnúť  kúsok  len pre seba.  A  tak sa  napchávalo, napchávalo,  mysliac  si, ako  mu  všetci  budú  závidieť,  že  je malé  a má  najviac.  Obe  črievka  mu neraz  dohovárali, že  nerobí  dobre,  že príde svetlo a bude  zle... Ale  slepé  črievko sa  im  len  zasmialo  do očí, vraj  mu   žiadne  svetlo nemôže  ublížiť, lebo ono  je  slepé.


Dni  utekali rovnako, len  slepé  črievko  začalo byť   nenásytné.  Začali  sa  mu  mikróbiky  vyhrážať, že odídu, ak  ich neprestane  utláčať  zvyškami.  Zvyšky  boli ostré aj pálivé,  šupinaté  a začali sa viac  a viac rozťahovať v  slepom  črievku.  To ani nespozorovalo,  ako  sa   mu zapaľujú  líčka,  až  ho všetko naokolo  začalo viac  a viac  páliť.  Akoby mu  podpálili   jeho   odpočívadlo  pod  nohami.   Všetci  z tráviacej  továrne  s ním začali súcitiť. Žlčník  zavrel  dvere a  všetko,  čo prišlo dnu, posielal  späť. Žalúdok  vypol  prúd a stiahol sa  do  ústrania. Pečeň spracovala  posledné  zásoby.  Všetci v  tom  tichu  počuli  žalostný  plač  slepého  črievka, ale  zo svojej  pozície  nemohli  pomôcť. Tenké aj hrubé  črievko navrhlo  na spoločnú modlitbu. Ich  volajúci  hlas   začulo večné  svetlo sveta a  v  poslednej  chvíli  sa  predralo cez   tenkú  kožu   človiečika   k  slepému  črievku.


 Keď  však  videlo  jeho  žalostný stav, neostávalo  nič iné,len  si  ho  vziať  so sebou.  Prizvalo  si  na pomoc  chladného  vyberača daní  za  krádež v   brušku.  Slepé črievko naposledy  videlo  jasné svetlo,  ktoré  ho  ťahalo  so sebou a zaplatilo najvyššou  hodnotou,  vlastným životom. 
 Tak   jeden  človiečik niečo stratil,ale  zároveň  získal.  Teraz  denne  spolupracuje  so  svojimi  pracovníkmi v  brušku  a  pošle  im  len toľko,  koľko unavené a  oslabené  zo  straty  kamaráta dokážu  spracovať.
 A toho človiečika  mama  nazvala  malou  "kukučkou", pretože  ledva   ráno  rozdrapí oči už  kričí  "Hladný  som!".  Tak rodičia   varia, nosia...hladkajú   ubolené bruško a dúfajú, že  táto  rozprávka    poučí  iné  slepé  črievko  od   závisti a  chamtivosti.  Pretože  všetci  máme svoje  miesto  a  zmysel,  len  nepozerajme   druhému  často  do taniera.
Prajem pekný  víkend a....prepáčte,   musím ísť, kukučka  volá...:)


osobné | stály odkaz

Komentáre

 1. ojojoj kukučku pekne strážte
  Vikinka, slepé črievko veru vie narobiť šarapatu.. milo si to spísala, nech zdravíčko už riadne slúži..:-)
  publikované: | autor: z-a-r-a (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Kukučka
  Skutočne pekne napísané, zaujímavé :)
  publikované: | autor: Mili (e-mail, web, autorizovaný)
 3. Viki,
  krásna realistická poviedka! Niekdy aj ujom v bielom plášti dá zabrať, keď musia losovať, čo vlastne bolí-či ten žlčníček, alebo ten malíčkový prebytok.
  ==To ani nespozorovalo, ako sa mu zapaľujú líčka, až ho všetko naokolo začalo viac a viac páliť. ==krásna veta.
  Neuveríš, ale pred niekoľkými dňami som mala okrúhle "výročie likvidácie môjho"
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. Zarinka
  kukučka a rodičia ďakujú pekne za prianie. Myslím, že aj strážny pes je zo mňa ukážkový...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 5. Mili
  teraz sa už aj humor uplatní... ale pred týždňom nám nebolo všetko jedno.
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 6. Vasilisa
  ďakujem, dúfam, že Tvoji pracovníci zmáknú všetko dokonale aj bez slepca malého. Radšej nech sa už zapaľujú iba ozajstné líčka aj lýtka môžu...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 7. Vikinka, nepochybujem a predsatvujem si Ťa
  :-)) a ustriehneš už tie črevká aj ostatným v baráku :-))
  publikované: | autor: z-a-r-a (e-mail, web, autorizovaný)
 8. rozprávočka pre deti,
  milé a oddýchla som si pri nej :D
  publikované: | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
 9. Ferko
  vtipne a prijemne na citanie, pohladilo dusu
  publikované: | autor: Ferko (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. Vikina...
  aká milá chirurgická rozprávka... ((-:
  publikované: | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
 11. Zarinka
  snáď ustriehnem aspoň svoje... zase boli nakuknúť v chladničke a manželove v zásuvke s čipsami:)))...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 12. čokomilka
  ahooooj, to som rada, že si oddýchnutá, plánovala som to ako "črievkovú chvíľku poézie"...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 13. ferko
  ďakujem... duša je spokojná, ak má spokojný mančaft v brušku.
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 14. lasky
  na dobrú noc asi moc drsné nie, ale Ty s i už veľký chlapec, Ty sa nebojíš uja chirurga...:)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 15. veľmi pekná rozprávka!
  -pre deti i dospelých...mali by ju vysielať v TV !
  -a...poučiť sa od závisti a chamtivosti...:-))
  publikované: | autor: vyfack-naiv (e-mail, web, autorizovaný)
 16. vyfack-naiv
  ... deti také rozprávky už nechcú... Takže si veselo chrumkajú po večeroch štipľavé chipsy a veria , že liek z reklamy im pomôže, keby niečo....
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 17. toto som si pekne
  po nedľnom obedíku prečítala, črievka poskočili, zvedavé tiež, veru, závisť je slepá, ale aj láska je slepá, takže to črievko to má jednoduché, takú závisť nevyoperuješ, ani keby mal dochtor tituly od predu aj od zadu dvojmetrové a na slepô lásku, tak tam lieku niet, tam len po hlave dať voľačím, no ale budem sa biť? Nie... tak si dám ten obedík, pošteklím črievka, zalejem kávičkou a s tebou mám hneď krajší deň...:-))
  publikované: | autor: matahari (e-mail, web, neautorizovaný)
 18. mataharka
  tak dobrú chuť, nech láska k dobrému obedu prejde črievkami a prinesie úžitok. Ja ešte len slintám, lebo trúba nechce piecť podľa mojich predstáv...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, neautorizovaný)
 19. .
  Ako rada ťa zas čítam :)
  publikované: | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
 20. rusalka
  ja Ťa veľmi rada vidím, dievča:))) patrilo by sa roztočiť po "starom"...:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, neautorizovaný)
 21. Nuž,
  veď hádam aj k tomu dôjde... celkom by to bolo fajn, takto po čase :)
  publikované: | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
 22. hmmm,
  som rada, že chceš, aby sa mi zapaľovali iba lýtka-ešte. Najhoršie je, že sa to tým mojim pracovníkom momentálne pomotalo, chcú zapaľovať všetko .Začali prieduškou-pravou.
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, neautorizovaný)
 23. Vasilisa
  juj... tak také zapálenie nech odnesie dobrá vôňa prieduškového čajíku:))) alebo ich olej dobou slivovicou a vypáliš aj červa:))) aj v črievku, aj v prieduškach... hádam:))) drž sa...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, neautorizovaný)
 24. rusalka
  čas nás nezadrží...sa teším:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, neautorizovaný)
 25. Uzdrav sa
  Skoré uzdravenie prajem :)

  http://epozicka.com/pozicka/
  publikované: | autor: štastie (e-mail, web, neautorizovaný)
 26. šťastie
  ďakujeme.... už sme celkom fit:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014