vikina

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tri roky prázdnin s príchuťou materskej.

Prázdniny  našich detí sú predo dvermi. Tie moje   pomaly končia.  Tri roky  prázdnin.  Tri roky materskej platenej dovolenky  bez  dieťaťa.  Vždy som si vedela  materskú užívať na plné ... na plný úväzok.  Prvú mi podarovala dcérka...

Dala   mi do života  viac ako  všetky  peniaze  materského príspevku v Čechách.  Hoci   niekdajší   vojaci si mali vo zvyku písať „ Pardubice nikdy více“.. pre mňa    tri roky  tam, nezabudnuteľným zážitkom.   

Krásne starobylé mesto, kde sme  prežili nežnú revolúciu . Svadba na  pardubickom námestíčku.  Leden  s dažďom  vo vlasoch. Tancovanie Lambády v ôsmom mesiaci.  Prvý  1. máj bez povinných manifestácií.   Nádherný park, kde som trávila  s kočíkom a knihou  celé hodiny.   Kunětická  hora, kde sme chodili zdolávať výšky.  Veľká  pardubická  a moje milované koníky.   Poloprázdny byt a spánok na epede.  Moje  cyklistické  začiatky  po rokoch na  „favorite“.  Desať  hodín v rýchliku smer  domov. Písaky  a naša nuda pláž.  Silvester  troch  susedov na jednej chodbe.  Behanie detí z bytu do bytu.  Denné fitnesko  a najroztomilejšie dieťa.

( ... no aj  najťažšia havária na ceste za  dovolenkou.  Zaspať  za volantom  kamiónu sa neoplatí...)

 


 

Druhú  bola slovenská, prišla   spolu s (pre mňa) vytúženým synom. 

Prešov sa  mal stať mojou materskou  oázou.  Synček  z oázy urobil džungľu.  Pol roka  nočného  plaču.  Pol roka hľadania  príčiny.   Dva týždne  liečby  psychotroničkou.  Syndróm  bieleho plášťa.  Krstiny   v Starom pri  Strážskom...(Prešov  nás  do ovečiek nechcel!)   Skúšky  života podľa  hesla „never,  ak Ti sľubujú modré  z neba“.  Krásne  prechádzky po betónovom  sídlisku.   Vyprevádzanie  všetkých  „bupov“ (busov)  celé hodiny.  Detská ručička v ruke matky   popri parkoviskách deň, čo deň... "to je  škoda,  seat, fabia, felicia,  lada, fabia...“  (synove  prvé  slová,  autá  mu idú  aj dnes na profi úrovni.) Ihrisko a štrikovanie  pri piesku.   Rozbité čelá,  zuby a nekonečné  choroby.  Futbalové  a hokejové hrátky .  Babské kávy  ráno, večer. Neposlušná   teta  logopedička. 

Syn  bol  opak dcéry a dnes  poviem, že mi vzal desať rokov  života.  Materskú dovolenku mi osolil, okorenil, občas polial mliečnou  čokoládou, ale  nakoniec z toho bola jedna sladká tortička. Ako jeho povaha.

 


 

Tretiu  materskú som neplánovala, naplánoval ju manžel. 

S odopretím rokov  pri rodine,  bez  účasti  na synových prvých krokoch, bez  šance  utrieť  mi slzy pri starostiach, chorobách, či  ľudskej zrade.  Bez možnosti vypočuť  si  pesničky v škôlke.   Bez šance  počuť  chvály na  rodičovskom.

Ďaleko od rodinky plánoval pre mňa tri roky prázdnin.

Za  všetky roky víkendového manželstva som  dostala  možnosť   užiť si materskú dovolenku odznovu.  Nie  blízko, nie doma, ale  rovno v centre  našej Európy.  Do rúk mi vložil imaginárne dieťa,  o ktoré som sa  starala podľa svojho najlepšieho svedomia  a vedomia.   Dúfam, že  som „vychovala“ do  ďalšieho života hodnotného  člena rodiny...

 Snažím sa  spomínať na každú materskú ako na  prázdniny. Časom zahodíte za hlavu  starosti,  vrásky, či  prebdené  noci,  zahodíte  obavy, či to zvládnete.  Obavy nahradí  pokoj a pohoda a spomienky si založíte  do  albumu, ako fotky svojich  narodených  ozajstných detí.   Zabudnete na  nespokojnosť, na preplakané dni, únavu, na  zvady, či prekárania. Na konci  ste šťastní a s láskou, pyšne   vyprevádzate „svoje dieťa“  do školy  života.

 Materská dovolenka  bez  dieťaťa boli prázdniny.  Bez  obmedzení, bez   záväzkov,  či  prebdetých nocí.   Plné  dobrodružstva, výletov,  ponaučení, ale aj sklamaní.   Povinné i nepovinné  vychádzky  a  hranie sa  na  našom , alebo  inom piesku.  Kompromisy a uznania.

 Tri roky  trvá  doma  materská dovolenka. Tri roky sa  stratia v záplave  spomienok,  začne   škola, potom prídu prázdniny.   Tie  ozajstné  sa našim deťom  iba začínajú.  Moje sa  končia.   Nekončím po troch  rokoch  s diplomom , ani s titulom Bc.  Úspechom  je dobrý pocit.

Naše  deti  obdržia  po  školskom  roku za výsledky  vysvedčenie. Dcéra dokonca  maturitné.  Mne  postačí  albumové.  Je  tam všetko,  čo  som počas „prázdninovo-materskej  dovolenky“  mohla a vložila do  svojho „dieťaťa“. Je tam  rodina s úsmevom  na perách a stále spolu.  Je tam  šťastie, pohoda  a radosť.   Istota, že  nič  nie je také ťažké,  ako sa na začiatku zdá.  Všetko sa dá prekonať, (dokonca aj  zariekanie, že  nikto ma  nikdy neposadí v tomto meste za volant..:))

Myslím, že  tri roky prázdnin sa  môžu  skončiť.  Som  odhodlaná pevne vykročiť  so  svojim  imaginárnym  dieťaťom  smelo do  školy  života.

 


Vďaka  manželovi  a školopovinným deťom, som  sa tu naučila  viac,  ako by mi dala  akákoľvek  škola.  Spolu sme zažili cestu okolo sveta, na ktorej  bol on kormidelník a ja navigátor.  Deti  boli kotva, ktorá  nás vždy  udrží  pri pevnej zemi.  Len nech  je  hladina nášho mora pokojná  a na obzore  stále  vidieť pevnú zem.

 


 

 Prajem Vám všetkým krásne  prázdniny,  krásne  materské dovolenky a krásnych  spomienok  viac ako je  v mori piesku.

 Vikina


osobné | stály odkaz

Komentáre

 1. juch!
  gratulujem a prajem moc!!!!:-))))
  publikované: | autor: matahari (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Viki, pekné
  Pardubice nidy více, radšej kulku do palice... písaval mi kamoš z vojny ktorý tam slúžil dvojročku, ja som v tom čase vojenčil kúštik od neho, v Jihlave. Ešte horšia vojenčina. Nie nadarmo plot PéEšky susedil s blázincom:)) ... ale to som odbočil..
  ..prajem krásne leto .)
  publikované: | autor: believer (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. moc pekne,
  ale uplne tomu nerozumiem...:-)?ale ked MH gratuluje,tak sa pripajam aj ja,ona sa vyzna:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 4. krásne pc :-)
  publikované: | autor: sagi (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. matahari aj bonnie:)
  ďakujem... k čomu gratulujete?? mi nedopaľuje...kábel dakde zaseknutý:))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 6. Believerko
  no vidíš, ako blízko sme si možno boli už vtedy... myslím aj blázincom:))) ale bolo to fajn, nie?? občas sa vyblázniť?:)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 7. ojoj Sagi:)
  aj Tebe a KV:)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 8. oujeee,zdar a silu ;)
  publikované: | autor: teide (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. teide
  helou aj Tebe a česť práci:)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 10. pockam
  az k comu ti gratuluje MH,lebo ona sa vyzna:-)ja si tiez stojim na kabli,tu tretiu matersku som nepobrala,ale bolo to take dojimaveee:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 11. no ja som magor
  čítala som rýchlo, tak som si myslela, že si ukončila školu...hehehe
  publikované: | autor: matahari (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. matahari
  školu života, časť ... možno, ale len dúfam, že nie je ešte koniec. Stále je čo sa učiť...:)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 13. Viki, prázdniny, dovolenka
  to ja môžem do nemoty a nalej teda káva, nech si tu oddýchnem pri tvojich krásnych metaforách :-))) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 14. Vikinecka
  ...rozplakala si ma....
  publikované: | autor: barka (e-mail, web, autorizovaný)
 15. no a co MH,
  tak vynimocne si magor:-) ja uz viem o co slo,lenze som dostala napovedu,heh:-)
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 16. Derechurka
  kapucinko s amaretkom..mňaam:)) aj orechy som otvorila, také dobré, píšu na nich "macedonske"... zajtra budem ako po gríske:))) ale kto si neda povedat, tomu niet pomoci... však Imro???
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 17. Barka
  ale to som nechcela... však všetko, čo je za nami je krásne a pred nami ešte viac:)) tie deti sú odmena... aj také imaginárne:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 18. Ahoj Viki :))
  Dobre sa mi čítajú tie tvoje krásne spomienky :)... aj ja mám pri tom také nostalgické spomienky .... ach bože kde sú tie časy ?....Ale bolo to krásne obdobie aj môjho života , neskúsená, hlúpučká, až príliš svedomitá ....teraz už sa len úsmievam keď si na to spomeniem, čo všetko ma vedelo vytočiť :))
  publikované: | autor: iris (e-mail, web, neautorizovaný)
 19. Viki a nedá si povedať a nedá :-)
  hmmm a aká je dobrá, vieš čo, to je tuším najkrajší pocit keď si človek zoberie do "rúk" vlastné "dieťa", to je lepšie ako orgazmus, či to je ten životný orgazmus,..dúfam že ti to tu nekazííííííím :-) ale som sa inšpirovala, ten sex sa mi stále nejako moce v hlave :-))))))) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 20. Viknecka
  Viem, ze vsetko je zrejme tak ako ma byt. A ze vzdy musi nieco skoncit, aby nieco nove zacalo. Len smutok, nostalgia, melancholia trosku v mojom srdci.
  Deti su dar a odmena zaroven. Su naplnenim vlastnych zivotov. Su radostou, i starostou, smiechom i placom,su tu, aby jedneho dna oni aj vdaka nam mali vlastne deti. Kolobeh zivota. Uzasny, fascinujuci, radostny i smutny.
  publikované: | autor: barka (e-mail, web, autorizovaný)
 21. iris
  to som rada, že si sa tu trošku "našla"... jednoducho s vekom múdrieme:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 22. Derechurka
  je mi to jasné, dieťa je ako orgazmus... však občas vzíde aj pri ňom:))) a sex mi ešte prosím nepripomínaj, dva týždne po operácii... nepotrebujem oslintať čerstvo prezlečené periny:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 23. barka
  moje slová..presne tak.. pre mňa sú odmenou, lebo sú z najkrajšej lásky a s najsamlepším mužom môjho života. dúfam...:))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 24. Tak to si zíkala drahocenný bonus
  o to viac sa na Teba škerím jak opica na banán :-)))) Ja mám žabky s Debilom, najsamlepšieho muža môjho života nepoznám, ale aj tak viem jedno, že byť matkou je úúúúúžasnééééé :-)))
  publikované: | autor: barka (e-mail, web, autorizovaný)
 25. dobre pocujem,
  tu je orgazmus, Dere?:-)) na tejto diskusii ostanem:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 26. budeš tu s nami.. nekonečne dlhý čas.. dlaňami mamy.. budeš hladiť zas a zas..:))
  publikované: | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
 27. barka
  ale bez toho Debila by neboli krásne žabky... ber to z tejto stránky, takže bohu vďaka aj za Debila:)) a verím, že si najsamúžasnejšia mama pre svoje žabky:)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 28. Viki ako povieš :-)
  budeme sa teda odbavovať inak, chcelo by to nejakú hudbu :-)

  http://www.youtube.com/watch?v=vFD2gu007dc

  O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 29. Ellinka
  kúrňa..ma chceš rozplakať??? však mi to chýba ... ako.. no skoro ako teraz ten onéé, že sex:))))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 30. Viki
  ...bohu vďaka za všetko, čo sa nám v živote stáva, či už to dobré, alebo menej dobré, lebo práve to nás formuje.... a miestami aj máálinko deformuje :-))))
  publikované: | autor: barka (e-mail, web, autorizovaný)
 31. Bonnie a keď máš zvuk
  tak sa môžeš aj odbavovať :-) po našém :-) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 32. vik.. daj vedieť kedy.. a zahrame..:))
  len.. zajtra mi príde drahy.. ale o týžden som tvoja..:))))))))
  publikované: | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
 33. Derechurka
  ako si vedela, že práve ON je moja životná hudobná láska??:)))) môj Adamsko...miláčik:))) ĎAKUJEM.
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 34. Elli
  skôr o týždeň... dame si echo... díky!!!!!!!!! zajtra je nabitý deň.
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 35. Barka
  všetko, čo máme i nemáme si zaslúžme.. ale ako vravím, ja som za všetko vďačná, lebo čo ťa nezabije... to Ťa posilní... atd. Ako vravieva moja segra, život je puzzle a my sme jeho súčasť..niekde zapadneme či chceme , alebo nie:)))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 36. Viki, viem koho sa mám pýtať :-)
  keď neviem opýtam sa :-) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 37. Milujem
  hrať puzzle :-)))))
  publikované: | autor: barka (e-mail, web, autorizovaný)
 38. Derechurka
  si Ty skrytý beťár:)) tak to pri najbližšej káve roztočíme:))) idem si ho ešte trikrát pustiť, kým je manžel na volejbale:))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 39. Viki, rada rozdávam radosť :-)
  a púšťaj a môžeš aj oslavovať za 3,50 :-)))) blahoželám :-))) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 40. Derechurka
  ďakujem... a nerobila som to pre 3, 50 ani pre 100... ale pre radosť z písania.. škoda, malo to peknú príchuť, zmenilo sa to na blen...Ale mamina s ockom sú tma hore.. na mňa aj tak pyšní, cítim to.. za každé napísané slovo som ja dávno pred týmto zaplatila najdrahšiu cenu. Idem sa poďakovať ešte porotcom...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 41. ja zdochnem,
  tu je hromadna odbavovacka na adamsovi?:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 42. viki,
  moj nazor je,ze uroven tej sutaze drzali len sutaziaci a dere...no a to neni malo,ved nemusi sa podarit vsetko...ze vyhoreli dalsie veci,nevadi,aspon bola sranda:-)mne sa fakt moc pacilo,ze sa ludia udrzali v klude a neobuchali tie prispevky organizatorovi hromadne o hlavu,su moc zlati:-)
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 43. Bonnie ty si všade :-)
  jasné Viki, ten blen horkastý, ale mám zoznam :-) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 44. Dere,
  za bonnie,za pise ciarka...a vlastne bonnie sa pise s velkym B,ked uz tu piskujem:-)... no vsade...nebudem ja boh,alebo take cosi?:-))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 45. Bonnie, ta už neviem
  možno virtuálny :-))))))) ale aspoň sa tu môžeme v ústraní dnes odbavovať a veseliť :-)))))))) Viki nám ešte spraví kávu, veď má z čoho :-)) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 46. Derechurka a Bonnie ( s čiarkou), ...
  ja sa na Adamskovi vždy... cobydup.. hlavne ak je to moja krásna pesnička, ktorú Dere uhádla:))) ale teraz vidím, že mám deravé steny do kuchyne, bo Dere vidí, že mám zásobu kávy... si bola lašovať??:))) tak sadajte, zalievam...:) ozaj!!! však ja fakt za kávu v našej "sendvičovke" ráno platím 3, 50!!! dobrý odhad..
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 47. Viki neuhádla :-))))
  som si vyzistila a to je rozdiel :-)))))
  a lašujem rada, ale nesmiem niečo konkrétne hľadať, bo vtedy umieram od jedu :-))) a jasné, že sa odtiaľto nepohnem, keď máš dosť tej kávy :-)))) len tu nezačni o tej charite :-) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 48. teda,
  vy ste ale bosorky,Dere ti vidi do kuchyne a ty vies,aky strih aktualne volim,fiha:-) sadam,kavu si s vami dam,ale ten presladeny adams neviem,na mna tak nefunguje...ze sa vam s niecim vyznamnym spaja...ha?:-)
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 49. Bonnie, moja čiarky dávam,
  by si ma nespucovala :-)))) no pre Vikinku má veľký význam, ja som si ho dnes vypočula prvý raz, lebo ja letím na iných vlnách :-)))) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 50. Derechurka
  keby si videla, koľko kávy som navarila, kto z toho bude dnes spať??? však zajtra bardzo ťažký deň a to je piatok:) ráno začínam kávou za 3, 5O v super kaviarničke pri škole. Posledný deň v škole. Deti pištia od radosti...
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 51. Bonnie
  Adama som dostala ako darček pri kúpe nášej prvej veže... jeho best balady.. od vtedy som ho pusitla pod kožu, jeho texty aj hudba je proste niečo pri čom som roky žila... najlepšie sa mi pri ňom vysávalo, oslavovalo...len chúďatka susedia.. Briam išiel vždy na plné gule:))) však sme po rokoch aj odpálili s dcérou repráky:))))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 52. Dere,
  ocenujem ciarky:-) a na akych vlnach letis ty?:-)
  Viki, chapem,ale ako suvisi s tym orgazmom?...vysavalo...hm..eh?
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 53. Viki,
  v zmysle domacich prac ted myslim:-)
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 54. Bonnie ja som taká uzkoprofilová :-)
  BB a JS a ešte jožko ráž a ešte robko grigorov a tak :-)) O_ô
  publikované: | autor: Derechura (e-mail, web, autorizovaný)
 55. Bonnie
  normál ma pletieš.. som sa vrátila dozadu ku komentom, kde reku ten náš slovný orgazmus začal... nuž dieťa je lepšie ako orgazmus... nie Briamko Adamsko... ten bol dobrý na odbúranie zlosti, nervov a odplašenie múch..Ináč aj Robo a Jožo môže byť..
  Baby!! Ja musím... it:) vysoká hodina, dopiť kávu šálky do myčky, je prázdna.. a zajtra niečo splodíme zas. Deti už máme, tak len také niečo slovné, hádam nevinné:))) dobrúúúúúúúúúú a díky moc za posedenie pri káve.
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 56. Vikina...
  aha... takže nie Adams z Adams family ti vliezol pod kožu. To ten Brájenko... ((-:
  Pekne si to zvládla v tom srdci Európy, školu života absolvovala, dobrá škola to je, má renomé...
  Prázdniny čakajú aj mňa, bude to taký letný kurz prežitia... ((-:
  publikované: | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
 57. Lasky
  tak len verím, že to prežiješ... a díky. Teóriu som nabrala, uvidím ako dopadnem v praxi... :)
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 58. Viki,
  jaky nas,to Dere:-)))...pravda,ja som sa vdacne pridala:-)))
  publikované: | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
 59. Ahoj Viky...
  pekné zamyslenie, krásne slová. Aj tieto: "Je tam rodina s úsmevom na perách a stále spolu. Je tam šťastie, pohoda a radosť. Istota, že nič nie je také ťažké, ako sa na začiatku zdá. Všetko sa dá prekonať..." Veľa zdravia a šťastia, super rodinka!
  publikované: | autor: marthabielska (e-mail, web, autorizovaný)
 60. Martuška
  dakujem za krasne prianie... priala by som to kazdemu.. to stastie, lasku a aj istotu... Pekny vecer.
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
 61. Trpezlivá vikinka,
  krásne si pospomínala

  P.S. čo ste urobili Prešovčanom, že vás nechceli medzi ovečky?
  publikované: | autor: KameliaB (e-mail, web, autorizovaný)
 62. Kamelka
  neviem , čo sme neurobili??? :))) ale neľutujeme... aj tak spomienky sú krásne. Jeden - dvaja nám ich nepokazia:))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014